İnsülin Destekli Kemoterapi - Kanser Hastanesi - Medical Park

İnsülin Destekli Kemoterapi

Kanser tedavisinde insülin destekli kemoterapi ile önemli başarılar sağlandığını belirtilen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih İyikesici, bu yöntemle ilgili bilgi verdi.

insülin destekli kemoterapi

İnsülin destekli tedavi standart kemoterapinin kanser hücreleri üzerindeki güçlü hücre öldürücü etkisini ve sağlıklı dokulardaki yıkıcı yan etkilerini azaltmayı hedefler.

Kanser hücreleri kendi insülinlerini salgılayarak, enerjilerini sağlarlar ve kendi insülin benzeri büyüme faktörlerini (IGF) salgılayarak, büyümelerini stimüle ederler. Bunlar kanserin mekanizmalarıdır. İnsülin ve İGF özel hücre membranlarına bağlanarak etkilerini gösterirler. İnsülin destekli tedavide insülin kullanılması daha düşük dozda kemoterapinin kanser hücresinin içine geçişini kolaylaştırıyor, kanser hücresini daha etkili öldürmesini sağlıyor ve muhtemel yan etkileri azaltıyor.

Kanser Şekeri Seviyor!

Kanser hücrelerinin glikoza aşırı duyarlı olması nedeniyle bu yöntemi geliştirdiklerini anlatan Dr. Mehmet Salih İyikesici, “Tümör yükü fazla olan hastalarda uygulanıyor. Kolon, bağırsak, mide, meme, akciğer, pankreas gibi pek çok kanser çeşidinde kullandık. Özellikle sıçramış kanserlerin tedavisinde başarı sağladık. İnsülin kanserli hücrelerde 20 kat daha fazla bulunuyor bu nedenle kemoterapiye başlamadan önce hastalarımızın şeker seviyelerini düşürüyoruz. 40 ve 50 denen kritik seviyede kemoterapi görüyorlar. Bu sırada kemoterapiyle birlikte şekerli su veriyoruz. Kanserli hücreler duyarlı oldukları için ilaç hedefe kolayca ulaşıyor. Yani şekere aç olan kanserli hücreleri kandırarak, şekerle birlikte kemoterapiyi veriyoruz” diyor. Böylece vücut zarar görmeden küçük küçük dozlarda istenildiği kadar kemoterapi uygulamak mümkün oluyor.