Baş Boyun Kanserleri - Kanser Hastanesi - Medical Park

Baş Boyun Kanserleri

Baş boyun bölgesinde kanserlerin yüzde 90′dan fazlası erken tanı ve tedavide potansiyel olarak önlenebilmektedir. Muhtemel uyarıcı işaretleri bilmeli ve doktorunuzu mümkün olan en kısa zamanda uyarmalısınız. Baş-boyun kanserlerinin başarılı tedavisinin erken teşhise bağlı olduğunu unutmayın.
kanser

Kimler Risk Altında?

Baş-boyun kanserlerinin yaklaşık yüzde 90′nın nedeni bazı risk faktörleriyle uzun süreli tüketimidir. Tütün (sigara, puro, pipo) ve alkol kullanımı, ağız boğaz, yemek borusu, gırtlak ve dil kanserlerinin oluşumundaki en önemli faktörlerdir. Tütün ve alkol kullanmayan kişilerde ağız ve boğaz kanser türleri neredeyse hiç görülmez. Sigara ve alkol kullanan kişilerin mutlaka düzenli takipleri uzman hekimler kontrolünde yapılmalıdır. Düzenli check-up hayat kurtarır!

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri:

Yemek borusunun (Özofagusun) iç döşeyici tabakasından gelişen kötü huylu tümörleridir. Organın iç tabakasından gelişen tümör, yemek borusunun içinde aşağıya, yukarıya ve içeriden dışarı doğru yayılım yapar. Aynı zamanda lenf ve kan damarları yoluyla da vücudun diğer alanlarına sıçrayabilir.

Özofagus kanserleri dünya genelinde tüm kanserler arasında 6. sırada yer almaktadır. Tüm kanserlerin yüzde 1,5–2′sini, sindirim sistemi kanserlerinin ise yüzde 5-7′sini oluşturmaktadır. Görülme sıklığının coğrafi bölgelere göre değiştiği bilinmektedir. Ülkemizde de özellikle doğu bölgelerinde fazla görülmektedir. Özofagus kanseri, 50–60 yaşlarında sıklık göstermekte, 30 yaşın altında seyrek (yüzde 0,2) görülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 3 kat daha fazla rastlanmaktadır. Özofagus kanseri, hastaların yarısında yemek borusunun orta bölümünde, üçte birinde alt bölümünde, geri kalanında ise üst bölümünde yerleşmektedir. Yerleşim yerine göre uygulanan tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir.

Baş Boyun Kanserlerinde Erken Teşhis Tedavi ve Check-Up

Hastanın şikayetleri erken tanı için en önemli ipucudur. Bu yüzden kişilerin bilgilendirilmesi ve yakınmaları olduğunda uzman doktorlara başvurması çok önemlidir. Pek çok kanser türü için geçerli olan, cerrahi, radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) baş boyun kanseri için de geçerlidir. Baş-boyun bölgesi bir çok dokunun bir arada bulunduğu bölge olduğundan çok değişik kanser türlerini burada ortaya çıkabilir. Bu yüzden tek tip tedavi yaklaşımı yoktur. Üç tedavi yönteminden biri veya birkaçı kanserin türü, bölgesi ve yayılımına göre uygulanır.

Baş Boyun Kanserleri hakkında bilgi almak için hemen başvurun!

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum