Karaciğer Kanseri - Kanser Hastanesi - Medical Park

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri, vücut içerisindeki önemi ve karaciğerin hücre yapısı dolayısıyla en yüksek riskli ve en sık görülen kanser türlerinin başında gelmektedir. Oluşumunda siroz (alkol), Hepatit B ve C enfeksiyonları önemli rol oynar. Herhangi bir nedenle siroz gelişmiş olan hastaların yıllık HCC gelişme riski yüzde 3-5′dir. Ayrıca küflenmiş gıdalarda (özellikle tahıllar) bulunan Aflotoksin de hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir nedendir.
kanser

Karaciğer Kanserinin Bulguları Nelerdir?

Karaciğer kanseri sinsi bir hastalık olduğundan son ana kadar çok fazla bulgu vermez ve kendine has, özgün bir bulgusu yoktur. Bu yüzden tanı konduğunda hastalık genellikle ileri safhalara erişmiş olur. İştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, ciltte sarılık, karında sıvı toplanması, karnın şişmesi ve çabuk yorulma başlıca görülen belirtilerdir. Çoğunlukla sirozla karşılaşılabilir. Doktoronuzun deneyimli oluşu ve şüpheciliği erken tanının temel şartlarındandır. Yukarıdaki bulgulardan biri ya da birkaçı mevcutsa zaman kaybetmeden gerekli tetkiklerin yapılması ve uygun tedavilere başlanması bu hastalık sürecinde en önemli etkendir.

Karaciğer Kanserinde Erken Teşhis, Tedavi ve Check-Up

Karaciğer kanserinde en önemli tedavi aşamalarının başında düzenli check-up programları gelmektedir. Check-Up programıyla erken evrede teşhis mümkündür. Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) veya MR incelemeleri ile tanı konulma olasılığı yüksektir.

Karaciğer Kanseri hakkında bilgi almak için hemen başvurun!

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum