Pankreas Kanseri - Kanser Hastanesi - Medical Park

Pankreas Kanseri

Pankreas, karnın en arka bölümünde yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsakla ön yüzü tamamıyla kapatılmış bir organdır.kanser Vücudun en savunmasız organlarından biri olan pankreas, zengin lenf ve sinir ağından oluşur. Çevresindeki organlara hızla yayılabilen pankreas kanseri, kanserler içinde en tehlikeli olanlardan bir tanesidir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri malesef çok az belirti veren bir kanser türü olduğundan eğer risk grubu içinde yer alıyorsanız, mutlaka düzenli check-up programlarından yararlanmalısınız. Hastalığın en önemli nedeni alkoldür. Bel ağrısı, kuşak şeklinde karında ortaya çıkan ağrılar, iştahsızlık ve bazı kişilerde ise sarılık, kilo kaybı gibi belirtiler olarak ortaya çıkabilir.

Yapılan bazı araştırmalarda kilolu kişilerin pankreas kanserine yakalanma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Birinci dereceden yakın akrabalarda pankreas kanserinin olması riski yüzde 3-5 oranında artırır.

Pankreas Kanserinde Erken Teşhis, Tedavi ve Check-Up

Daha çok 65 yaş üzerinde görülen pankreas kanserinin görülme sıklığı kadınlar arasında 9. erkekler arasında 10.sırada yer almaktadır. Pankreas kanserinin teşhisi için mutlaka daha geniş bir taramaya ihtiyaç vardır. Erken yakalanmış bir pankreas tümöründe cerrahi müdahele ile yüzde 60-70 oranında hasta tam olarak iyileşebilmektedir.

Pankreas Kanseri hakkında bilgi almak için hemen başvurun!

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum