Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri - Kanser Hastanesi - Medical Park

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri

serviks kanseri
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal Son yıllarda görülme sıklığı artan ve kanser türleri arasında tehdit oluşturan rahim ağzı kanserinin Türkiye’de ciddi anlamda artış gösterdiği gözlemlendiğini belirtti. Tıp dilinde `Serviks Kanseri` olarak adlandırılan ve halk dilinde `Rahim Ağzı Kanseri` olarak bilinen kanser türünün, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de hızla yaygınlaştığı bildirildi. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, “Maalesef rahim ağzı kanserinin hastalıktan önce ortaya çıkan ciddi belirtisi yok. Kanser, çoğu zaman ileri evreye geldiği zaman fark edilebiliyor” dedi.

“HER YIL SMEAR KONTROLÜ YAPILMALIDIR”

Türkiye’de 12 bölgede rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve çıkış sebebiyle ilgili sürdürülen bir çalışma olduğunu söyleyen Doç. Dr. İnal, “Özellikle ilişki sonrası vajinal kanamalar, lekelenme tarzı kanamalar, ciddi kasık ağrıları, kanlı vajinal akıntılar belirti olabilir. Bütün kadınlara mutlak olarak her yıl smear kontrolü yapılmalıdır. En önemli avantajımız, insan vücudunda ortaya çıkabilecek tüm kanser türleri arasında kanserleşme mekanizmasının dört dörtlük ortaya konulduğu tek kanser türü rahim ağzı kanseridir” diye konuştu.

“HER 2 DAKİKADA 1 KADIN RAHİM AĞZI KANSERİNDEN ÖLÜYOR”

Rahim ağzı kanserinin dünyada yüz binde 9 ila 19 arasında değişmekte olan bir hastalık türü olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. İnal, “Çok eşlilik, erken yaşta başlayan cinsel ilişki ve korunmasız cinsel ilişkinin rahim ağzı kanserinin ortaya çıkmasında en önemli faktörler. Çünkü cinsel yolla bulaşan bir virüs tarafından ortaya çıkan bir hastalıktır bu. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı rapora göre, her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor” diye konuştu.

“RAHİM AĞZI KANSERİNE SEBEP OLAN HPV’NİN 30 KANSEROJEN TÜRÜ VAR”

Doç. Dr. İnal, rahim ağzı kanserine sebep olan Human Papilloma Virüsünün (HPV), 30 civarı kanserojen türü olduğunu, bunların bazı tiplerine karşı aşı geliştirildiğini belirterek, şunları kaydetti:
“ABD’de son olarak yapılan çalışmaların ardından yayımlanan raporlarda ‘Her kadın doktorunun hastalarını bu aşı konusunda bilgilendirmesi zorunludur’ deniliyor. Bütün dünyada 105 ülkede güvenilirliği kanıtlanmış bir aşı türüdür. Avustralya gibi bazı ülkelerde erkek çocukları da zorunlu aşılanmaktadır. Rahim ağzı kanserinin en önemli sebebi olan 16 ve 18 tip dediğimiz türleri rahim ağzı kanserinin yüzde 70’inin direkt sebebidir. Bu aşılar bu iki tipe karşı yüzde 100 koruma sağlıyor.”

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri hakkında bilgi almak için hemen başvurun!

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum