Kadınların Sinsi Düşmanı: Rahim Ağzı Kanseri - Kanser Hastanesi - Medical Park

Kadınların Sinsi Düşmanı: Rahim Ağzı Kanseri

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm’ünden Prof. Dr. Murat İnal, rahim ağzı kanseri konusunda uyardı.

rahim ağzı kanseri

Prof. Dr. Murat İnal, son yıllarda görülme sıklığı artan ve kanser türleri arasında tehdit oluşturan Rahim Ağzı Kanseri’nin Türkiye’de ciddi anlamda artış gösterdiğini bildirildi.Tıp dilinde “Serviks Kanseri” olarak adlandırılan ve halk dilinde “Rahim Ağzı Kanseri” olarak bilinen kanser türünün, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaştığı bildirildi.

BELİRTİSİ YOK

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Murat İnal, “Malesef Rahim Ağzı Kanseri’nin hastalıktan önce ortaya çıkan ciddi belirtisi yok. Kanser ancak ileri evrede fark edilebiliyor” dedi.

SİMİR KONTROLÜ ŞART

Türkiye’de 12 bölgede rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve çıkış sebebiyle ilgili sürdürülen bir çalışma olduğunu kaydeden İnal, şöyle konuştu: “Kanser ancak ileri evreye geldiği zaman fark edilebiliyor. Özellikle ilişki sonrası vajinal kanamalar, lekelenme tarzı kanamalar, ciddi kasık ağrıları, kanlı vajinal akıntılar belirti olabilir. Bunlar ucuz tedavi evrelerini geçtikten sonra ortaya çıkıyor. Bütün kadınlara mutlak olarak her yıl simir kontrolü yapılmalıdır. En önemli avantajımız, insan vücudunda ortaya çıkabilecek tüm kanser türleri arasında kanserleşme mekanizmasının dört dörtlük ortaya konulduğu tek kanser türü rahim ağzı kanseridir.”

30 GENİTAL TÜRÜ VAR

Prof. Dr. İnal, rahim ağzı kanserinin 30 genital türü olduğunu, bunlara karşı aşı geliştirildiğini belirterek, şunları kaydetti: “ABD’de yapılan son çalışmaların yayımlanan raporlarında “Her kadın doktorunun hastalarını bu aşı konusunda bilgilendirilmesi zorunludur.” deniliyor. Bütün dünyada 105 ülkede güvenilirliği kanıtlamış bir aşı türüdür. Avustralya gibi bazı ülkelerde erkek çocukları da zorunlu aşılanmaktadır. Rahim ağzı kanserinin en önemli sebebi olan 16 ve 18 tip dediğimiz türleri rahim ağzı kanserinin yüzde 70′inin direkt sebebidir. Bu aşılar bu iki tipe karşı yüzde 100 koruma sağlıyor” dedi.

Kadınların Sinsi Düşmanı: Rahim Ağzı Kanseri hakkında bilgi almak için hemen başvurun!

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum