Medical Park Gebze Hastanesi - Onkoloji - Kanser Hastanesi - Medical Park

Medical Park Gebze Hastanesi – Onkoloji

Medical Park Gebze Hastanesi Tıbbi Onkoloji Merkezimiz; kanserde tanı ve tedavi konusunda hizmet vermektedir. Bölümümüzde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavilerin (sadece kanser hücrelerini etkileyen ilaçların) planlaması ve uygulaması yapılmaktadır.

Amaç; erken teşhis edilen vakalarda kanseri tedavi etmek; ileri evre de tanı konan hastalarda kanseri kontrol altına almak (kanserin yayılımını önlemek ve büyümesini yavaşlatmak) ya da kanserin yol açtıgı semptomları ortadan kaldırmak veya hafifletmektir.

Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi

Kemoterapinin kelime anlamı ’’ilaçla yapılan tedavi’’dir. Kemot erapötik ilaçlar genellikle damar yolundan kısa ya da uzun infüzyon ile verilir. Kemoterapi ile verilen ilaçlar kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılması nı engeller. Tedavi tek bir ilaç olabildiği gibi birkaç çeşit ilacın bir ara da kullanılmasıyla da gerçekleşebilir.

Kemoterapi için hastanın durumu medikal onkolog tarafından değerlendirilir. Tedavi planlaması yapılır, kanser tipi, vücudun neresinde olduğu, ne kadar yayıldığı, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu incelenir. Kemoterapi ilaçları değişik şekil ve kombinasyonlarda uygulanabilir; birkaç gün üst üste, haftada bir, 15 günde bir, 21 veya 28 günde bir şeklinde uygulamalar yapılmaktadır.

Merkezimizde; son yıllarda kemoterapi uygulamalarına eklenen he defe yönelik tedaviler yaşam kalitesini artırmakta ve sağ kalım sürecini uzatmaktadır.

Radyasyon Onkolojisi

Radyoterapi, yüksek enerjili X-ışınları, elektron demetleri ve radyoaktif izotoplar yoluyla kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için kullanılan Radyasyon tedavisi ışınlanan tedavi alanındaki büyüm eyi ve çoğalmayı önler.

• Radyoterapi ağrısızdır.
• Harici radyoterapi sizi radyoaktif yapmaz.
• Vücudunuzda radyasyon taşımazsınız.
• Radyoterapi seansının süresi birkaç dakika sürer.
• Yüksek dozlu radyasyon hücrelerin büyümesini önler veya hücreleri öldürür.

Yoğunluk Ayarlı 3 Boyutlu Radyoterapi

Yoğunluk ayarlı 3 Boyutlu radyoterapi (IMRT) Merkezimizde üç boyutlu planlama ve (Yoğunluk ayarlı radyoterapi, “IMRT”) yapma özelliğinde bilgisayarlı tedavi planlama cihazı bulunmaktadır. 3 boyutlu IMRT planlama sistemi sayesinde tümöra l dokuya maksimum doz verilirken, radyasyona duyarlı normal dokuları korumak mümkün olmaktadır.

Merkezimizde üç boyutlu planlama ve (Varian Marka Yoğunluk ayarlı radyoterapi, ‘IMRT’) yapma özelliğinde bilgisayarlı tedavi planlama sistemi sayesinde tümöral dokuya maksimum doz verilirken, radyasyona du yarlı normal dokuları korumak mümkün olmaktadır. IMRT özellikle prost at kanseri, baş-boyun kanserleri, meme kanseri, tiroid ve akciğer kanserinin yanında jinekolojik, karaciğer, lenfoma ve sarkomların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Beyin Tümörü Işın Tedavisi

Gamma Radyo Cerrahi Tedavisinin Özellikleri: Birçok beyin tümöründe açık cerrahiye gereksinimi ortadan kaldırabiliyor. İşlem sonrası yan etkiler oldukça az.

• Genel anesteziye gerek duyulmuyor.
• Hastaların çoğu, tedavinin yapıldığı gün evine dönebiliyor.
• Nekahat dönemi olmuyor.
• Saçlı deri ve kafada yara oluşmuyor.
• Saçlar kesilmiyor ve dökülmüyor.
• Çok az rahatsızlık ile büyük oranda yarar elde edilebiliyor.
• Normal beyin dokusu çok az radyasyon alıyor.

Medical Park Gebze Hastanesi Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkoloji Merkezi

Adres: Kavak Cad. No: 5 Belediye Yanı Gebze / Kocaeli
Tel: 0 (262) 675 75 75