Medical Park Samsun Hastanesi - Onkoloji - Kanser Hastanesi - Medical Park

Medical Park Samsun Hastanesi – Onkoloji

Medical Park Samsun Hastanesi olarak onkoloji için ayrı ek binamız bulunmaktadır. Hastanemizde aferez ünitesi mevcut olup 6 yataklı pediatrik kemik iliği ünitesi bulunmaktadır.

Kadromuzdaki uzman hekimlerimiz ve tıbbi onkoloji uzmanımız sayesinde kanser tanı teşhis ve tedavisinde Samsun ve bölge halkına kaliteli hizmet verilmektedir. Kanser tanı ve tedavisinde Samsun’da önemli bir boşluğu dolduracak ileri düzey görüntüleme olarak tabir ettiğimiz, lineer akselatör ve PET CT gibi cihazlarla hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Ayrıca Tıbbi Onkoloji ünitemiz; kanserde gerek erken tanı gerekse tedavi konusunda üst düzeyde hizmet vermektedir.

Medical Park Samsun Hastanesi

Medical Park Samsun Hastanesi’nin onkolojik birimler ek binasının genel hastane ile bir arada bulunması sayesinde de Onkolojik birimlere destek vermesi gereken İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları, Ortopedi , Nöroloji, Enfeksiyon Hastalıkları gibi pek çok branşla aynı çatı altında ortaklaşa hizmet sunabilmektedir.
Radyasyon Onkolojisine imkan sağlayacak tıbbi altyapı ve uzman desteğiyle de kanser teşhis ve tedavisinde aranılan bir adres olmaktayız.

Medical Park Samsun Hastanesi olarak, sosyal sorumluluklarımızın da bilincinde olarak kanser farkındalık projeleri ve gönüllülük esaslı çalışmalarla da kanserle olan mücadelemizi hem tıbbi hizmetlerimizle, hem de kurumsal sosyal faaliyetlerimizle sürdürmekteyiz.

Kanserin tanısında ve tedavisinin izlenmesinde günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem olan PET/CT iki teknolojinin birleşiminden oluşuyor. PET (Positron Emmission Tomography), hücrelerin fonksiyon ve metabolizması hakkında bilgi verirken, CT de anatomik veri sağlıyor. Tek seansta hem hücrelerin metabolik fonksiyonu hem de anatomisi 3 boyutlu olarak görüntülenirken ayrıntılı ve kesin bilgiler elde ediliyor. Bu şekilde, hastanın durumu hakkında en iyi bilgi elde edilebiliyor ve özellikle kanser hastalarında en iyi tedavi şekline karar verilebiliyor. Kanser hastanemizde bulunan PET/CT cihazı ile küçük tümörler bile kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Medical Park Samsun Hastanesi
PET/CT Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılıyor?

- PET/CT, onkolojik hastalıkların teşhisinde, evrelendirilmesinde (yaygınlığın belirlenmesinde) ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılıyor.
- Onkolojik hastalıkların dışında, kalp krizi geçiren hastalarda kalp kasında canlı doku varlığını belirlemede kullanılıyor.
- Nöroloji alanında epilepsi (sara) odaklarının doğru biçimde belirlenmesinde kullanılıyor.
- Alzheimer gibi hastalıkların erken dönemde yakalanmasını sağlıyor.

Radyoterapi Planlanması Tedavi Sonucunu Nasıl Etkiliyor?

Hastanemizde Nükleer Tıp bölümünde hizmet vermekte olduğumuz PET/CT cihazı ile radyoterapi planlamasını daha doğru yapabilmekteyiz. PET/CT cihazı ile radyoterapi planlaması dünyada bir altın standart haline gelmiştir. Bu şekilde hedef tümör dokusu daha net olarak tanımlanıp tümör bölgesi daha etkin biçimde ışınlanabiliyor. Çevrede bulunan normal dokuların en az hasara uğraması sağlanmaktadır.

Algoloji (Onkolojik Ağrı) birimimiz, Karadeniz Bölgesinin algoloji uzmanı olan tek özel hastanedir. Onkoloji hastalarında hastalığın seyrine göre farklı yerlerde ve şiddette ağrılar görülmektedir. Ağrı tedavisi ve yakın takip ile, hastaların bu sıkıntıları yaşaması önlenebilir.

Tüm kanser ağrılarının tedavisinde; hafif ağrı kesici ilaçlarla başlanıp, giderek kuvvetlenen morfin ve benzeri ilaçlar kullanılır. İlaca cevap alınamayan ya da ilacın yetersiz kaldığı durumlarda, ağrılı yerin sinirlerine ilaç verilmesi ve farklı teknik işlemlerle sinirlerin ağrı taşımasının önlenmesi ile ağrı durdurulabilir. Sinirlere komşu yerlerde hastalığın yayılımı ile ağrı kesici ilaçların yetersiz kalacağı şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu tür inatçı ağrılarda, sinire ilaç verilmesi, radyofrekans termokoagülasyon cihazı ile sinirlerin ısıtılarak çalışmasının durdurulması ve epidural/spinal kateter/port uygulamaları ile omirilik bölgesine çeşitli cihazlar yerleştirilerek ağrının beyine gitmesini engelleyen tedaviler değer kazanır.

Linac Radyoterapi Ünitesinde ise; Radyoterapi uygulanacak hastalarda en son teknolojik özelliklere sahip yüksek enerjili X ışını üreten lineer akseleratör cihazı kullanılmaktadır. Hastanemizde Variant Marka IMRT (Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi) ünitesiyle kanser tedavileri gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde tedavi alanlarındaki radyasyonun yoğunluğu ayarlanarak, istenen doz dağılımı ideale yakın olmaktadır. Tümöre yüksek dozlar uygulanırken,sağlıklı dokular maksimum oranda korunmaktadır. Ayrıca cihazın elektronik portal görüntüleme özelliği sayesinde hastaların tedavi alanlarını online görüntüleyebilmek ve tedavileri sırasında görüntülü olarak kontrol etmek mümkündür.Tüm bunlar günümüzün yeni teknolojilerinden IMRT (yoğunluk ayarlı radyoterapi) ile gerçekleştirilebilmektedir.

Medical Park Samsun Hastanesi

Onkoloji tıbbi ekip ; Uzm. Dr. Mustafa Kemal Gül (Medikal Onkoloji)

Radyokson onkolojisi tıbbi ekip ; Uzm. Dr. İbrahim Barış Okumuş

Onkolojik cerrahi ; Prof.Dr. Zafer Malazgirt, Doç.Dr. Koray Topgül, Op.Dr. Mahmut Fikret Gürsel, Op.Dr. Murat Çan, Op.Dr. Abdullah Taşkın

Göğüs cerrahisi ; Prof.Dr. Ahmet Başoğlu

Algoloji (Onkolojik Ağrı); Prof.Dr. Fuat Güldoğuş

Ortopedik cerrahi; Prof.Dr. Nevzat Dabak, Prof.Dr. Nedim Karaismailoğlu, Op.Dr.Hakan Özcan (Başhekim)

Jinekoloji cerrahisi ; Prof.Dr. Mehmet Bilge Çetinkaya, Op.Dr. İlyas Ayan, Op.Dr. Ahmet Cambaz, Op.Dr. Naziye Gürkan, Op.Dr. Safiye Genç

Ürolojik cerrahi; Op.Dr. Hikmet Çavuş, Op.Dr. Hamit Öztürk

Plastik cerrahisi ; Op.Dr. Ayhan Turhan

Nükleer Tıp ; Yrd.Dıç Serpil Erdoğan

Radyoloji ; Doç.Dr. Esra Meltem Kayahan Ulu, Uzm.Dr. Köksal Atalay, Uzm.Dr. Berna Tan

Pediatrik kemik iliği; Doç.Dr. Tunç Fışgın, Doç.Dr Emel Özyürek

Antalya Hastane Kompleksi

Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:7 Lara, Antalya
Telefon: 0 (242) 314 34 34
E-Mail: antalya@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/antalya

Adres: Kavak Cad. No: 5 Belediye Yanı Gebze, Kocaeli
Telefon: 0 (262) 675 75 75
E-Mail: gebze@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/gebze

Adres: Kültür Sok. No:1 E5 Yolu Bahçelievler Metro Durağı Üstü Bahçelievler, İstanbul
Telefon: 0 (212) 484 14 84
E-Mail: bahcelievler@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/bahcelievler

Medical Park Göztepe Hastanesi

Adres: E5 Üzeri 23 Nisan Sok.
No: 17 Merdivenköy
Kadıköy, İstanbul
Telefon: 0 (216) 468 44 44
E-Mail: goztepe@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/goztepe

Adres: Yeni Girne Bulvarı 1825 Sok. No:12 Karşıyaka, İzmir
Telefon: 0 (232) 399 50 50
E-Mail: izmir@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/izmir

Adres: Mimar Sinan Mah. Alparslan Bulvarı, No: 17 Atakum, Samsun
Telefon: 0 (362) 311 40 40
E-Mail: samsun@medicalpark.com.tr
Web: medicalpark.com.tr/samsun